SLOVANIA: druhý trailer

 


 

Natáčení seriálu Slovania bylo ohlášeno na jaře minulého roku a v létě následoval trailer, který o připravovaném snímku napověděl mnohé. Následovalo několik měsíců informačního klidu, v jehož průběhu se objevily ve zprávách na slovenské televizi Joj sem tam kusé informace o tom, jak natáčení pokračuje. Změna přišla teprve před několika dny, když byl na Facebooku uveřejněn druhý trailer na Slovany.

...a nebyl bych to já, kdybych si neodpustil komentář. V dnešním příspěvku se proto podíváme na nový trailer a povíme si něco o jednotlivých scénách a přístupu filmařů.

Ty, kteří by se na ukázku chtěli sami podívat, k ní zavede tento odkaz. Z něj jsou všechny obrázky, které v článku najdete. Ne všichni zatím viděli první trailer, který si můžete pustit tady. A protože jsem k němu i tehdy napsal reakci, přikládám odkaz rovněž na ni.

Ale nyní už k tomu zázraku slovenské kinematografie.

Dojmy

Než se začnu věnovat jednotlivým věcem, které mě zaujaly, rád bych něco napsal o tom, jak na mě ukázka zapůsobila jako celek. Dojem z výsledného produktu se podle mého názoru promítne hlavně do traileru, a tak nám i dvě minuty videa mohou mnohé napovědět.

Tvůrci podle mě nevybrali do ukázky dobré scény. Velké množství jich totiž neukazuje nic kromě tmy, mlhy a tmavých postav. Získávám kvůli tomu pocit, že i přes astronomickou částku, která byla na natáčení vyčleněna, nás čekají laciné triky a mizerná práce s kamerou. Tma může budovat atmosféru, bojím se ale, že spíše prozrazuje něco nepěkného o kvalitách Slovanů.

Co se atmosféry videa týče, tak pokud se postavy náhodou neprodírají ve tmě chuchvalci mlhy, jsou záběry celkem ponuré. Na vině je nejspíš jak zvolená denní doba natáčení, tak postprodukce. Ponurost by mě nejspíš už ani neměla překvapovat, stalo se dobrým zvykem vytvářet obraz středověku jako doby, v níž nevycházelo slunce, kromě doby, v níž hlavní hrdina příběhu zachrání svou milou a království, v němž žije. Slovania se nezbavili ani dalšího klišé spojeného s historickými filmy, a to neblaze proslulého bahno filtru.

Protože proč si takhle po ránu nenapatlat na obličej něco toho prachu a bláta, že?

Jízlivost stranou, připadá mi, jako bych viděl dva trailery na dva úplně odlišné seriály. Jistě, kostýmy jsou stejně mizerné v obou, ale z obou mám úplně jiné pocity. Zatímco první oznamoval velkou slávu, druhý ukazoval záběry, které by měly být tím nejlepším, co Slovania nabídnou. První byl plný světla, druhý plný mlhy a chmur.

Povšimněte si, že mlha nás bude provázet i závěrečnou bitvou, o níž se mluví jako o epickém vyvrcholení děje. V traileru je snad proto umístěna na úplný konec. Mimochodem, i ona vypadá hrozně. To je tak těžké zajet na nějaký festival raného středověku a podívat se, jak by měla taková bitva vypadat?

Avaři

Povědomí české a slovenské veřejnosti o Avarech nenávratně poškodily ne úplně přesné a povedené interpretace takzvané Fredegarovy kroniky a jejich vliv v kultuře (Hrdina Nik budiž dokonalým příkladem), tudíž nepředpokládám, že zrovna Slované nabídnou jiný pohled na toto stepní etnikum. Avaři možná nebudou úplní záporáci, ovšem to jsou jen mé spekulace. Nicméně by bylo zajímavé podívat se na jejich kostýmy.

Už minule mě totiž moc nenadchly, protože byly stvořeny v rámci klasického hadra punku. Radost mi neudělaly ani turbany, nebo šátky, které posloužily jako pokrývka hlavy. O to větší pak bylo překvapení, když se po necelých dvaceti sekundách na záběru před hradištěm objevil jezdec v lamelové helmě inspirované nálezem z Niederstotzingenu. Naneštěstí pro celou komunitu historiků se ale zdá, že této rekvizity vyrobili všehovšudy jen jediný kus.


Temnotu okolo kostýmů tak prozářily paprsky odražené od lamel nové avarské přilby, ale jen na chvíli. Avarům zůstaly od minule ty divné šátky a celkově působí dojmem ochránců Prorokovy víry. Proč nebyli tvůrci schopní obléct i další herce do něčeho, co by alespoň připomínalo zbroj ze sedmého století? Avaři na sobě sice mají lamelové zbroje, ale ani nedokáží jejich vizáž moc vylepšit. Naše přilba tak ukazuje, že tvůrci byli schopni udělat alespoň nějaký výzkum v oblasti avarských militárií a to, že se byť jediná přesná rekvizita objevila v moři mizerných, spíše než na cokoli jiného ukazuje na lenost tvůrců.

Když byla vůle najít avarskou helmu, měla by být podle mě vůle jich vyrobit dost pro všechny herce i komparz.

Magie

Pokud si to dobře pamatuju, nadpřirozeno slibovali tvůrci už před rokem v létě, kdy dali světu o Slovanech vědět poprvé. V upoutávce se ale neprojevilo, a tak jsem zůstal vcelku klidný. Nyní se situace se zveřejněním nového traileru otočila o příslovečných sto osmdesát stupňů.

Jak se zdá, jedna z postav se v průběhu děje naučí kouzlit a scénáristi ji nejspíš nenechají jejím nadáním šetřit. Takové rozhodnutí podle mě v konečném důsledku nepovede k ničemu jinému než “Rogan efektu” známém z knih Juraje Červenáka. Pokud jste Zlato Arkony nečetli, nebo si nejste jistí, co svým přirovnáním myslím, zjednodušeně řečeno to znamená že kouzla, zruinují celý příběh.

Vysvětleno obšírněji bude hlavní hrdinka ovládnutím magie schopná překonat každou překážku. Červenák to ve Zlatu Arkony řešil stále epičtějšími protivníky, jejichž epičnost podle mého názoru ke konci příběhu dohnal až do krajnosti (a příběh nakonec ukončil ukázkovým použitím techniky deus ex machina, ale to je téma na úplně jiný článek). Nevím, jak se s tím popral tým stojící za Slovany, ale protože kouzla vypadají na obrazovce dobře, bych čekal spíše příchod Rogan efektu.


Protože pokud bych točil kasovní trhák, jako který jsou Slovania bezpochyby zamýšleni, snažil bych se na obrazovku dostat co nejvíce věcí, které vypadají dobře.

Stálo by za to zamyslet se nad tím, proč by se mělo v historickém seriálu nebo filmu kouzlit. Určitá míra tajemna nemusí být nutně na škodu, jak ukázali například letošní Barbaři, ale magie v takové míře podle mě spíše škodí. S tím, jak se vyvíjí tvorba se slovanskou tématikou budu za pár let nostalgicky vzpomínat na Starou baśń, v níž se sice kouzlilo, ale jen v rozumné míře. Chápu, že příběhy Juraje Červenáka v žánru Sword&Sorcery by se jen těžko obešly bez složky “Sorcery”, ale Slovania by podle mě neměli být jen dalším fatasy seriálem.

Sámo (a poradci) se zase ztratili, králi!

Když byli Slovania ohlášeni, mluvilo se o nich jako o příběhu z doby Sámovy. Nyní, s novou upoutávkou, se už dá spekulovat o dějových linkách seriálu, které mají být podle tvůrců dvě. Pro Sáma jsem zatím moc místa ale nenalezl, takže jsem buď naletěl marketingu, nebo je Sámo ten muž, který ztratil paměť, ale to už by byla moc velká umělecká licence.

Popravdě, když nad tím tak zpětně přemýšlím, tvůrci vždy tvrdili, že se příběh bude odehrávat v době před spojením slovanských kmenů, kterým může být jedině vznik Sámovy říše. Sámo mohl být pozlátko, na které lákali důvěřivce, jako jsem já.

Pokud je to skutečně tak, jak píšu, děsím se toho, co s dějinami scénáristi provedli. Podle producentky seriálu se ale bát nemusím, protože jim se scénářem pomáhaly skutečné vědecké kapacity.

Schválně, kolik chyb na tomto obrázku najdete?

Když už jsem zmínil poradce, kterých má být hned celý tým, a to dokonce mezinárodní, zajímalo by mě, kam se jejich práce ztratila. Pokud jsou skutečně takovými experty, o kterých tvůrci mluví, tak by měly být kostýmy o více než třídu výše, lamelovky by měl mít každý bojovník a exteriéry by nevypadaly, jako by je navrhoval někdo, kdo nikdy nebyl byť jen v jediném archeoskanzenu. Možná to jsou tedy jen lidé, kteří se o Slovany zajímají jen okrajově a jejich zájem leží někde dále, třeba v období poválečného odsunu Němců z českého pohraničí a do životopisů si napsali, že jsou historici, kteří se vyznají v české historii…

...mám ale ještě jednu teorii, která je sice mnohem děsivější, ale podle mého i mnohem pravděpodobnější.

Autoři si skutečně najali opravdové odborníky, doktory věd a reenactory, kteří se rekonstrukci života v sedmém století věnují. Když ale tento tým odborníků dorazil na Ukrajinu, kde se natáčí, vymámili z nich filmaři lstí nebo nátlakem podpis, že všechno je v souladu s archeologickými nálezy a psanými zdroji, a pak je všechny zavřeli do nějakého temného kumbálu. Jejich plán jim ale nevyšel celý, protože jeden historik nakonec unikl a v převlečení za kostyméra se postaral, aby alespoň jedna rekvizita (avarská helma) byla inspirovaná archeologickým nálezem.

V úvahu ještě teoreticky přichází, že žádné historiky autoři nenajali, ale nechce se mi věřit, že by tak nepokrytě lhali. Každopádně, až se nějaký věhlasný akademik beze stop ztratí, tak víme, kde hledat.


Závěr

Co říci závěrem? Slovania budou velice nepovedený seriál po kostýmové stránce. Bylo to jasné už po uvedení první upoutávky, která rozbila mé naděje na vznik kvalitního historického seriálu. Jednak helma autentické Avary nedělá a u Slovanů, jak se zdá, tvůrci na věrnost historii rezignovali zcela. Zamávejte svým nadějím, kostýmy možná u profesionální produkce vyjdou příště.

Jak jsem už napsal, zatím to vypadá že Slovana budou o Sámovi před Sámem, legendární to postavě historického bádání. Nerozumím tomu, proč si tvůrci vybrali zrovna tuto epochu, v níž nejsou praktick žádné písemné zdroje, o které by se mohli opřít, i když producentka jednou sebevědomě prohlásila, že scénáristi děj konzultují s historiky. Nevím, s jakými zdroji tito historici operují, jisté je jen, že se buď nevyznají, nebo jsou jejich rady přehlíženy. Protože pokud z té doby neznáme ani jedno jediné hradiště, tak by v historicky věrném příběhu žádné být nemělo.

Upoutávka na stranu druhou vzbudila mou zvědavost. Když si odmyslíme omyly, které jsem vyjmenoval výše, děj snímku nevypadá vůbec špatně. Ze scénáristického hlediska by to mohl být i docela povedený kousek, pokud ho tedy nezničí Rogan efekt, mizerné kostýmy a historické WTF.

Dnes ale nezbývá než s napětím očekávat, co na nás nakonec Jojka vrhne.

Ale ano, dívat se budu.Mohlo by vás zajímat

Facebook Slovanologie
Tento blog má i svou stránku na Facebooku. Pokud vás zajímají příspěvky, které se na Slovanologii objeví, můžete ji sledovat právě na Facebooku, kam své články sdílím, a kde najdete mnohem více ze světa starých Slovanů: @Slovanologie

Jak jsem psal na začátku článku, před rokem jsem se vyjádřil k první upoutávce. Jaké jsem z ní měl pocit, se dozvíte zde.

Minisérie Slovan
Vlastní příběh o Sámově době se rozhodli natočit amatérští filmaři ze studia Clamor. Jak se jim povedl trailer, zjistíte v článku.Komentáře

 1. Ako šermiar a archaeológ som doposiaľ tiež márne pátral po menách odborných konzultantov, ktorí sa podľa showrunnera podieľali na seriáli. Podarilo sa mi dostať ku jednému jedinému, ktorý pracuje na SAVke a... tam to končí. Osobne si myslím, že konzultanti boli len čistá proforma a tvorcovia absolútne nestáli o nijaký odborný dozor, len si kryli chrbát pred kritikmi.

  BTW Zlato Arkony bolo síce príšerné, ale na pôvodnú trilógiu Černokňažníka nemôžem povedať jediné krivé slovo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vidím to také tak. Konzultanti byli najati nejspíš jako štít proti kritikům. Zajímalo by mě, kdo nakonec přišel s tou niederstotzingenkou, jestli si nějaký kostymér udělal výzkum, nebo jestli si nějaký historik, který tam byl jenom na okrasu, vydupal zlepšení alespoň v tomhle.

   Zlato Arkony je podle mě dost dobře napsané, dal jsem ho jedním dechem. Čím více nad ním ale přemýšlím, tím více se ptám, jak jsem to dokázal. Elfové jsou strašně přesílení, ale jakmile se příběh rozjede, tak je Slované vraždí po stovkách. Rogan je také přesílený a získává tak plot imunity. Abychom se o něj alespoň trochu báli, posílá Červenák na bojiště zálohy v podobě nestvůr z mytologie, které jsou zase moc silné na ostatní postavy a roztáčí začarovaný kruh, ze kterého ho vysvobodí až konečná deus ex machina. Vážně? :D

   Vymazat

Okomentovat